Minerii sunt sărbătoriți la Lupeni
6 August – Ziua Minerului este o sărbătoare cu dublă semnificație în Valea Jiului.
Pe de o parte, sunt comemorați ortacii care și-au pierdut viața în subteran, dar este și prilej de bucurie pentru ce a însemnat mineritul pentru dezvoltarea Văii Jiului.
Evenimente comemorative au loc în mai multe orașe ale Văii Jiului, dar ambele semnificații sunt respectate doar la Lupeni. Aici vor avea loc ceremoniile comemorative de la Uzina Electrică și Monumentul Lupeni 29, iar după-amiaza, începând cu orele 17,00 va fi organizat un spectacol folcloric dedicat foștilor și actualilor mineri, în Parcul CAP.
Noroc bun!
Nicu Tașcă
P.S. Conform surselor JVJ.ro, de Ziua Minerului, se va afla în Valea Jiului ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Acesta va participa la evenimentele zilei.
Niciun cuvânt despre marea revoltă din 3 august 1977 când zeci de mii de mineri și cetățeni din toată Valea Jiului i-au îngenuncheat și umilit pe securiști și comuniști, în frunte cu chir ”tătucul” lor, Nicolae Ceaușescu!
Liniște de mormânt despre acel măreț și eroic eveniment în toată Valea Jiului! Bravă vouă, jurnaliști ”independenți” și cu ”conștiință” publică!