Strategii și glume proaste
Suntem în mijlocul verii, dar strategiile pentru toamnă încep să se coacă deja. Nu la soare, ci prin laboratoarele situate în mai multe locuri. Fie la guvern, fie în biroul lui Klaus Iohannis, ba chiar și pe la sediile partidelor. Deși aș spune că, mai degrabă în sediile PSD, că la liberali încă nu știe stânga ce face dreapta.
Aruncat de rău în campania electorală de la locale, Cristian Bușoi a fost plantat în fruntea organizației de la București a PNL, deși coordonarea organizației îi va aparține comunicatoarei Adriana Săftoiu, care a fost vehiculată multă vreme pentru această funcție. Cătălin Predoiu a ieșit șifonat din campania electorală, a pierdut și statutul de prim-ministru desemnat, așa iluzoriu cum de fapt era. Cum să nu fi pierdut totul după ce a ajuns subiect de glume, fiind făcut de râs de proprii strategi când a fost pus să dea cu pumnul în masă pe Centura Bucureștiului.
Cel mai nou scenariu vehiculat este o continuare a mandatului de către Dacian Cioloș și după alegerile parlamentare, el având un sprijin foarte important. Și anume cel al președintelui, care, n-ar trebui să uităm, desemneză premierul. Judecând după ultimele declarații despre Valea Jiului, poate Cioloș ar putea schimba ceva, deși imi mențin scepticismul deja exprimat.
Chiar dacă i-ar plăcea, Liviu Dragnea nu va putea fi premier. Din cauza condamnării pe care o are în portofoliu. Și nu pentru că ar mirosi urât la partid sau parlament, ci pentru că nu l-ar primi nimeni în nicio cancelarie occidentală, ca să nu mai vorbim despre americani. Iar Victor Ponta nu va mai fi lăsat, așa cum n-a fost lăsat nici la Camera Deputaților. Prin urmare, Cioloș are ceva șanse să fie și în 2017 la Palatul Victoria.
Destul de apropiați, mai ales prin prisma legăturii ambilor cu Iohannis, PNL și Cioloș sunt în divorț pe baza unei neporiviri de caracter. Uitând că s-a compromis destul de grav la Locale, PNL visează acum la un premier adus din afară, de care să se agate în campania electorală. De fapt, eu încep să cred că binomul Gorghiu-Blaga nu se va lăsa până nu se va compromite definitiv, nu de alta, dar poate așa îl convinge cineva pe actulaul premier să intre în PNL. Direct în funcția de președinte.
La noi acasă, lucrurile sunt destul de așezate. Primarii s-au apucat de treabă, deși doar în unele cazuri se vede câte ceva. La consiliul județean, este destul de evident că portdrapel va fi Mircea Bobora (vicepreședinte al CJH, pentru cei care nu știu încă n.r.), postul de prefect e în continuare neocupat, astfel că lucrurile par destul de simple, ca să nu spun simpliste. Cum se pregătesc organizațiile de aici pentru alegerile din toamnă e altă poveste. Mai ales că, atât Laurențiun Nistor, cât și Cristian Resmeriță au renunțat la fololiile din parlament pentru administrația locală.
Dar despre asta, ceva mai târziu.
Nicu Tașcă